Včelí med
Tento lepkavý, zlatý poklad je jednou z najčistejších prírodných potravín a je oveľa viac ako len prírodné sladidlo, je to funkčná prírodná potravina so zdraviu prospešnými účinkami. V minulosti sa včelí med dokonca sa používal aj v lekárstve. V niektorých nemocniciach sa upravený med používa na liečenie rán dodnes. Surový a nepasterizovaný med má na ľudský organizmus množstvo pozitívnych účinkov.
Väčšina medu, ktorý nájdeme v obchodoch je pasterizovaná. Pasterizácia vysokými teplotami ničí nielen nežiaduce droždie, ale aj mnoho prospešných živín. Pasterizácia okrem iného zlepšuje farbu a textúru medu, odstraňuje kryštalizáciu a predlžuje jeho trvanlivosť.
Príbeh o tom ako vzniká med
Vo včeľom úli má každá včela svoju špecifickú úlohu, čo umožňuje plynulý proces výroby medu. Organizácia a dobre fungujúci systém, to je včelí úľ.
Včely sa živia dvoma druhmi potravy: medom získaným z nektáru kvetov a peľom získaným z prašníkov. Sladká šťava zhromaždená v kvetoch je nektár, zatiaľ čo peľ obsahuje malé zrnká a pochádza z rôznych druhov kvetov.
Pracovité včely na znáške
Keď sa včela vydá z kvetu späť do úľa, môže niesť nektár a peľ. Nektár sa ukladá do jej medového žalúdka, ktorý je pripravený prenášať obsah k medonosným včelám v úli. Ak je včela hladná, časť nektáru sa premiestni do jej vlastného žalúdka na získanie energie.
Včela dokáže niesť náklad nektáru alebo peľu, ktoré je takmer rovnaké ako jej vlastná hmotnosť. Včelí let je zázračným výkonom, aj najvyspelejšie lietadlá majú obmedzenú nosnosť zhruba 1/4 svojej hmotnosti.
Návrat do úľa
Po návrate do úľa včela odovzdá nektár iným včelám, ktoré ho potom postupne spracovávajú pomocou prenosu z úst do úst, od včely k včele, čím sa obsah nektáru mení na med vďaka znižovaniu obsahu vody zo 70 na 20 percent. Proces sa môže odohrávať aj vo vyhradených bunkách vo vnútri úľa, kde sa med zahusťuje pri teplote 32,5 °C.
Včelí med a skladovanie v úli
Nakoniec procesu sa med umiestni do zásobných buniek, ktoré sa uzavrú voskom a pripravia sa na výživu novorodencov. Včelý chlieb- potrava pre larvy, vyrábajú včely zmiešaním peľu a s nektárom. Včelý chlieb je bohatý na bielkoviny, čo je nevyhnutné pre prosperitu včelieho spoločenstva.
Včelia starostlivosť o seba
Predtým, ako sa včela vráti na kvet, čistí sa a stará o svoje telo. Týmto spôsobom sa stará o svoju osobnú hygienu a zabezpečuje efektívnejšiu prácu. Počas svojho krátkeho životného cyklu sa včela neúnavne venuje zhromažďovaniu peľu a nektáru, starostlivosti o seba a hľadaniu ďalšej potravy.
Zloženie včelieho medu
- Surový med obsahuje 22 aminokyselín, 27 minerálov a 5 000 enzýmov.
- Minerálne látky: železo, zinok, draslík, vápnik, fosfor, horčík a selén.
- Vitamíny obsiahnuté v mede: vitamín B6, tiamín, riboflavín, kyselina pantoténová a niacín.
- Nutraceutiká obsiahnuté v mede navyše pomáhajú neutralizovať škodlivú aktivitu voľných radikálov.
- Jedna polievková lyžica medu obsahuje 64 kalórií, ale má zdravú glykemickú záťaž okolo 10 na jednu polievkovú lyžicu, čo je o niečo menej ako banán. Surový med nespôsobuje prudký nárast cukru a zvýšené uvoľňovanie inzulínu ako biely cukor.
- Med zvyčajne obsahuje približne 18 percent vody- čím nižší je obsah vody, tým je med kvalitnejší.
Zdravotné výhody a možnosti použitia, ktoré surový med ponúka
Včelí med má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti
Výskumy ukázali, že surový med má schopnosť zabíjať nežiaduce baktérie a huby. Obsahuje prirodzený peroxid vodíka, ktorý pôsobí ako antiseptikum. Účinnosť antibakteriálnych a protiplesňových látok v mede závisí od jeho typu, ale vo všeobecnosti je účinnejší ako mnohé ľudové lieky. Med je účinným liekom na bolesť v krku a tiež funguje ako liek proti kašľu. Med je rovnako účinný ako dextrometorfan, bežná zložka voľne predajných liekov proti kašľu. Stačí si dať jednu alebo dve čajové lyžičky.
Med je dobrý zdroj antioxidantov
Surový med obsahuje množstvo rastlinných látok, ktoré fungujú ako antioxidanty. Niektoré druhy medu majú dokonca rovnaké množstvo antioxidantov ako ovocie a zelenina. Antioxidanty pomáhajú chrániť telo pred poškodením buniek spôsobeným voľnými radikálmi. Voľné radikály prispievajú k procesu starnutia a môžu tiež prispievať k rozvoju chronických ochorení, ako sú rakovina a srdcové choroby. Výskum naznačuje, že antioxidačné zlúčeniny v mede nazývané polyfenoly môžu hrať úlohu pri prevencii srdcových chorôb.
Pomoc pri chudnutí
Nahradenie surového medu bielym cukrom môže pomôcť pri regulácii hmotnosti.
Liečenie rán
Med sa používa na liečbu rán aj v niektorých nemocničných zariadeniach. Ukázalo sa, že je účinný pri boji proti infekčným zárodkom a podporuje regeneráciu tkanív. ŠtúV minulosti sa surový med využíval ako liečebný prostriedok a prinášal množstvo zdravotných výhod, a dokonca sa využíval aj v medicíne. V niektorých nemocničných zariadeniach sa upravený med používa na liečbu rán.
Včelí med pomáha pri tráviacich problémoch
Med je účinný pri potláčaní baktérií Helicobacter pylori (H. pylori), ktoré sú bežnou príčinou žalúdočných vredov. Med je tiež silným prebiotikom, čo znamená, že podporuje rast prospešných baktérií v črevách. Zdravý mikrobióm- črevné baktérie sú dôležité nielen pre trávenie, ale aj pre celkové zdravie.
Obsahuje fytonutrienty
Fytonutrienty v mede majú na starosti jeho antioxidačné vlastnosti a tiež mu dodávajú antibakteriálne a protiplesňové účinky. Tieto zlúčeniny sú považované za zodpovedné za protirakovinové účinky medu a jeho schopnosť posilňovať imunitný systém. Pri priemyselnom spracovaní sa tieto cenné živiny zničia.
Obnovenie spánku
Surový med podporuje regeneračný spánok. Pridajte polievkovú lyžicu do teplého mlieka, aby ste si zvýšili hladinu melatonínu a pomohli si zaspať.
Hydratácia
Lyžicu surového medu zmiešanú s olivovým olejom a stlačeným citrónom môžete použiť ako hydratačný krém.
Včelí med ako maska na vlasy
Maska na vlasy zo surového medu môže pomôcť zvýšiť lesk vlasov tým, že ich hydratuje. Jednoducho zmiešajte 1 čajovú lyžičku surového medu s 5 šálkami teplej vody, naneste zmes na vlasy a nechajte pôsobiť, potom dôkladne opláchnite, nechajte vlasy vyschnúť a upravte ich ako zvyčajne.
Úľava od ekzému
Na zmiernenie mierneho ekzému používajte med ako lokálnu zmes spolu s rovnakým dielom škorice.
Zmiernenie zápalu
Surový med má protizápalové látky, ktoré môžu liečiť ochorenia dýchacích ciest, napríklad astmu.
Šampón
Surový med dokáže vyčistiť a obnoviť zdravie vašich vlasov a pokožky hlavy.
Ak máte záujem o surový med, odporúča sa ho zakúpiť od spoľahlivého zdroja.
Zdroje: Wikipédia, vcelieule.sk, pubmed.com